Látványos érdeklődéssel indult az Alumni Uni-Tudásműhely tavaszi előadássorozata

Milyen hatással van a szorongás a fizikai egészségre, és hogyan segíthetnek a technológiai innovációk a gyógyulásban? Vajon a digitalizáció csökkentheti-e az egészségügyi ellátás terheit? Dr. Csabai Márta a szorongás testi és lelki hatásairól, valamint annak társadalmi és kulturális vonatkozásairól tartott előadást, míg Dr. Látos Melinda az orvosi perspektívát ismertette: hogyan alakulnak a betegutak, milyen jövőbeli lehetőségek rejlenek az okoseszközökben és a mesterséges intelligencia alkalmazásában. Az Alumni Uni-Tudásműhely 2025. március 20-ai rendezvényét Dr. Piller Gábor moderálta, aki a Szegedi Tudományegyetemen szaktekintély mesterséges intelligencia vonatkozásában is.

img_8650f.jpg

Az előadás résztvevői átfogó képet kaptak arról, hogyan változott a szorongás és milyen kihívásokkal szembesül a ma embere. A szorongás mindig is jelen volt, nem újkeletű definíció, különösen az egészségünkkel kapcsolatban. De hol húzódik a határ az egészséges aggodalom és a káros szorongás között? Napjainkban rengeteg információ áll rendelkezésre, mégis egyre nehezebb kiszűrni, mi az igazán hiteles és megbízható – kezdte előadását Dr. Csabai Márta ezekkel a gondolatokkal.

Bár az életminőség javul, sokan mégis rosszabbul érzik magukat. Különösen nagy nyomás nehezedik az emberekre a külső megjelenésük miatt. A mentális betegségek előfordulási aránya drámai növekedést mutat: míg korábban 8%-ot érintett, ma már 44%-ra emelkedett. img_8643.jpgSzinte divatossá vált kicsit depressziósnak vagy traumatizáltnak lenni, ugyanakkor a mentális segítségkérés már nem számít tabunak, egyre többen mernek szakemberhez fordulni. 

A biztonság keresése új formákat ölt, és a közösségi média szerepe ebben meghatározó. De vajon az emberi tényezőt képes lehet-e valaha teljesen felváltani a mesterséges intelligencia? A technológia fejlődésével egyre pontosabb diagnózisok születhetnek, csökkentve a félrediagnosztizálás esélyét. Az új egészségtrendek – például az alvás, táplálkozás és mozgás – komoly hatással vannak motivációnkra és mindennapi szokásainkra.

A modern technológiák, például a virtuális valóság, már ma is sikeresen alkalmazhatók fóbiák kezelésére. Ugyanakkor vannak olyan súlyos személyiségzavarok, amelyek esetében az online terápiát egyáltalán nem ajánlják, és továbbra is elengedhetetlen a személyes konzultáció – hívta fel a figyelmet Dr. Látos Melinda. A mesterséges intelligenciát inkább kiegészítő eszközként kell használni, nem pedig az emberi segítség teljes helyettesítésére.

img_8674.jpgAz emberek egyik alapvető igénye a kontroll érzése saját viselkedésük felett. Az egészségképünk folyamatosan változik, és ezzel együtt egyre jobban felismerjük a szorongás testi tüneteit is – például az elpirulást, az izzadó tenyereket, az alvászavarokat vagy a szédülést. Gyakran ezek az érzetek tévesen súlyos betegség tüneteiként jelennek meg, fokozva az aggodalmat.

A mentális egészség megőrzése napjaink egyik legnagyobb kihívása, és a társadalom folyamatosan keresi az egyensúlyt a technológiai fejlődés és az emberi kapcsolatok között. A szorongás kora talán épp arra hívja fel a figyelmet, hogy miközben egyre több lehetőségünk van a mentális jólét elérésére, nem feledkezhetünk meg a valódi emberi kapcsolatok és a személyes törődés jelentőségéről sem.

Az előadás hamarosan visszanézhető az SZTE Alma Mater Youtube csatornáján, a képek elérhetők az uniszegedalumni.com oldalon.

img_8736.jpg

Az Alumni Uni-Tudásműhely 30. előadása a fenntartható divattal fog foglalkozni, A divat mondja meg, hogy ki vagy? címmel. Várjuk az érdeklődőket 2025. április 8-án a Jate Klub Kávézóba.

A teljes albumért kattints IDE.
*Az album azok számára érhető el, akik regisztráltak és bejelentkeztek az uniszegedalumni.com oldalra. 

Fotó: Móró Bianka

A bejegyzés trackback címe:

https://sztealmamater.blog.hu/api/trackback/id/tr318821692

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Leírás

Az SZTE Alma Mater, a Szegedi Tudományegyetem alumni szervezete legfőbb célkitűzésének tekinti, egy olyan közösséget építsen, amelyben az egyetem öregdiákjai a diplomaszerzést követően is kapcsolatban maradhatnak az intézménnyel és egymással. Az Alma Mater-tagok részesei lehetnek az egyetemi életnek, értesülhetnek az itt zajló fejlesztésekről, rendezvényekről, és egyedülálló kedvezményrendszert vehetnek igénybe. A szervezet alapvető célcsoportját képezik az egyetemi oktatók és dolgozók mellett azok a volt hallgatók, akik a Szegedi Tudományegyetemen tanultak, és itt szerezték meg diplomájukat.

Facebook oldaldoboz

süti beállítások módosítása