A boldogtalan ember a legjobb fogyasztó – neked a divat mondja meg, hogy ki vagy?

Az SZTE Alma Mater a Fenntarthatósági Témahét keretében a divatipart és a tudatos fogyasztást helyezte fókuszba. A kezdeményezés célja, hogy közelebb hozza a fiatalokhoz a fenntarthatóság gondolatát, és gyakorlati példákon keresztül ösztönözze őket tudatosabb életmódra.

img_9074_1.jpg

Kiemelkedett a programok közül az Alumni Uni-Tudásműhely előadása a JATE Klubban, ahol a fenntartható divat került a középpontba. Vizi Noémi betekintést adott a divatipar árnyoldalaiba: az olcsó munkaerőből származó termékek gyakran hiányt szenvednek a fenntarthatóságból, és az előállítás során keletkező környezeti és társadalmi terhek hatalmasak. A ruhák 30%-a eladatlanul végzi, gyakran megsemmisítik őket. A ruhák fele a vásárlók szekrényében marad viselés nélkül.

A gyorsan változó trendek világában – különösen az ultra fast fashion terjedésével a tudatosság különösen fontos. A fast fashion boltokban és webshopokban kapható ruhák gyakran olyan körülmények között készülnek, amelyekben a munkások alig keresnek megélhetésre elegendőt, ráadásul a gyártási folyamat betegségeket is okozhat. A divatipar a második legszennyezőbb ágazat a világon, mégis majdnem 400 millió embernek ad munkát.

Vizi Noémi arra is felhívja a figyelmet, hogy tőlünk, fogyasztóktól függ, mi válik divattá. Alternatívák is léteznek: slow fashion, azaz évekig hordható ruhák, ruhacsere barátokkal, second hand boltok és olyan platformok, mint a Re-fashionable.

img_9015_1.jpg

Az est második felében Csalár Bence divatszakértő arról beszélt, hogyan alakítja öltözködésünk az identitásunkat. „A divatnak nem érdeke, hogy boldog legyél – a boldogtalan ember a legjobb fogyasztó” – hangzik el. A márkák ma már rejtőzködnek, mégis státuszszimbólummá válnak. A ruha az első benyomás része, „második bőrként” viselkedik, és örömforrás is lehet. A divat célja, hogy kitűnjünk vagy közösséghez tartozzunk – de elsősorban önmagunk miatt kell öltözködnünk.

Bence praktikus tanácsokat is adott: nézzünk körül a szekrényünkben, válogassuk ruháinkat szempontok szerint, és tanuljunk meg jól bánni a meglévő darabokkal – akár egy jó mosási szokással is fenntarthatóbbá tehetjük a gardróbunkat.

Az előadást nagy érdeklődés övezte, sokan voltak kíváncsiak személyesen is a JATE Klubban elhangzott gondolatokra. A programról készült képek hamarosan megtekinthetők a uniszegedalumni.com oldalon, az előadás videója pedig rövidesen elérhető lesz az SZTE Alma Mater YouTube-csatornáján.

img_9122_1.jpg

A teljes albumért kattints IDE.
*Az album azok számára érhető el, akik regisztráltak és bejelentkeztek az uniszegedalumni.com oldalra.

Fotó: Móró Bianka

A bejegyzés trackback címe:

https://sztealmamater.blog.hu/api/trackback/id/tr9518836392

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Leírás

Az SZTE Alma Mater, a Szegedi Tudományegyetem alumni szervezete legfőbb célkitűzésének tekinti, egy olyan közösséget építsen, amelyben az egyetem öregdiákjai a diplomaszerzést követően is kapcsolatban maradhatnak az intézménnyel és egymással. Az Alma Mater-tagok részesei lehetnek az egyetemi életnek, értesülhetnek az itt zajló fejlesztésekről, rendezvényekről, és egyedülálló kedvezményrendszert vehetnek igénybe. A szervezet alapvető célcsoportját képezik az egyetemi oktatók és dolgozók mellett azok a volt hallgatók, akik a Szegedi Tudományegyetemen tanultak, és itt szerezték meg diplomájukat.

Facebook oldaldoboz

süti beállítások módosítása