Az SZTE Alma Mater következő eseményén egy igazán különleges, kreatív workshopra várjuk az érdeklődőket, ahol a könyvdíszítés művészetével ismerkedhetnek meg. A másfél órás foglalkozás középpontjában az élfestett könyvek készítése áll, amely lehetőséget ad arra, hogy a résztvevők saját könyveiket egyedi műalkotásokká varázsolják. Az esemény célja, hogy a könyvek ne csupán tartalmukkal, hanem megjelenésükkel is lenyűgözzék tulajdonosaikat.
A workshopot Kovács Rebeka, valamint Huszta-Vincze Roxana vezetik, akik nemcsak szakmai tapasztalatukat, hanem a könyvek és művészet iránti szenvedélyüket is megosztják a résztvevőkkel. Mindketten vettek már részt korábban önkéntesként SZTE Alma Mater rendezvényeken. Rebeka számára a művészet és az olvasás mindig is kéz a kézben járt, míg Roxana a könyvek szeretetéből merít inspirációt a díszítés során. A workshopon akvarellfestékekkel, sablonokkal és kreatív technikákkal dolgoznak, hogy mindenki kibontakoztathassa saját stílusát.
Hogyan kapcsolódtok az SZTE-hez, és mi inspirált titeket ennek a workshopnak a megtartására?
Kovács Rebeka (KR): 23 éves mesterszakos hallgató vagyok, jelenleg a design- és művészetmenedzsment szakon tanulok. Alapdiplomámat 2022-ben szereztem a Szegedi Tudományegyetemen, magyar nyelv és irodalom alapszakon, kreatív írás specializációval.
A kreativitás mindig is meghatározó része volt az életemnek – szívesen készítem el magam az otthoni dekorációkat, szeretek régi tárgyakat új köntösbe öltöztetni, és egy kis csavart vinni a hétköznapi dolgokba. Fontos számomra a közösséghez való tartozás, ezért is veszek részt szívesen egyetemi rendezvényeken – például a Mikulás ünnepségen is önkénteskedtem. Élvezem az emberekkel való kapcsolódást, az ilyen alkalmak mindig inspirálnak, és erősítik a kötődésemet az Alma Materhez.
Huszta-Vincze Roxana (HVR): Barátokon és ismerősökön keresztül kapcsolódom az SZTE-hez, rendszeres résztvevője vagyok az SZTE Alma Mater rendezvényeknek. A könyvek iránti szenvedélyem inspirált arra, hogy a díszítésükkel is foglalkozzam, hiszen így még különlegesebbé és személyesebbé tehetem őket.
Milyen technikákkal dolgoztok a könyvdíszítés során, és van-e kedvenc módszeretek?
KR: Alkotásaimhoz elsősorban akvarellfestéket használok, mivel ezzel a technikával igazán szép, aprólékos mintákat lehet kidolgozni, és száradás után sem pereg le a papírról. Emellett szívesen kísérletezem különböző filctollakkal is, főleg kisebb minták és részletek esetén – például virágmotívumokhoz jól működnek. Még keresem a kedvenc technikámat, de egyelőre a vízfesték és a filces megoldások állnak hozzám a legközelebb.
HVR: Vízfestéket használok a könyvek élfestéséhez. Sablonokat készítek jelenleg, hogy aki kevésbé jól rajzol, ő is szép mintát tudjon készíteni.
Milyen a kapcsolatotok a könyvekkel és az olvasással? Van-e kedvenc könyvetek vagy egy különleges olvasmányélményetek?
KR: Gyerekkorom óta nagyon szeretek olvasni, de igazán 7. osztályban szerettem meg, amikor hosszabb ideig beteg voltam. Az egyik osztálytársam akkor a kezembe nyomta a Hűvösvölgyi suli első részét – azóta szinte megállás nélkül olvasok. Ha megkérdezik, mi a kedvenc könyvem, még mindig ezt mondom, mert ehhez kötődik az olvasás iránti szeretetem kezdete. Ha viszont most kellene kedvencet választanom, Marie Aubert Felnőtt emberek és Misima Jukio Élet eladó című regényeit emelném ki.
HVR: Gyerekkorom óta szeretek olvasni. A kedvenc könyvem a Nők pagodája, a Nobel-díjas írónő, Pearl S. Buck műve. A Molybuborék könyvklub közös olvasásai számomra mindig adnak egy különleges élményt.
Milyen élményt és készségeket vihetnek haza a résztvevők a workshopról?
KR: Bízom benne, hogy mindenki jó élményekkel gazdagodik majd, hiszen bármilyen kézügyességgel lehet szép és különleges dolgokat alkotni. Az aprólékos minták segíthetik a finommotorikus képességek fejlődését, miközben a technikai tudás is átadásra kerül. Az egész folyamat nyugodt, szinte meditatív élményt nyújt – igazi „zen” pillanat, amely hozzájárulhat a békés, kiegyensúlyozott közérzethez is.
HVR: Nem nehéz technika a könyvek élfestése vagy a könyvjelzők készítése. Adunk pár praktikus ötletet, így otthon is készíthet bárki ilyeneket.
Van esetleg egy emlékezetes saját alkotásotok vagy egy olyan projektetek, amely különösen közel áll hozzátok?
KR: Gimnáziumban a kamarazenekar zenészeinek volt egy koncertje, amelyhez az emelt rajzosok festményeket készítettek – ez egy különleges élmény volt számomra. Emlékszem, az első élfestésem még nagyon egyszerű és egyszínű lett, de már akkor is élveztem a folyamatot. Azóta is tanulom, mit lehet kihozni ebből a technikából. Számomra ez egy közös fejlődési és tanulási folyamat, ahol egymástól is sokat tanulunk – és ez legalább annyira értékes, mint maga az alkotás.
HVR: Az első könyvfestésem nagyon jól sikerült, inspirált a folytatásra. Nem vagyok túl profi, viszont nagyon élvezem elkészíteni!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.