A Szegedi Tájfutó és Környezetvédő Egyesület is csatlakozik az idei Tájfutás Világhetéhez, amely 2024. május 18. és május 26. között kerül megrendezésre. Célja a tájékozódási futás népszerűsítése gyermekek és fiatalok körében, biztosítani a sportág ingyenes kipróbálását a lehető legszélesebb körben. Itt a tökéletes alkalom megismerkedni ezzel az atlétikai lehetőséggel! Egy rendezvényt és egy applikációt szeretnénk a figyelmetekbe ajánlani a tájékozódási futással kapcsolatban.
Miért érdemes idén csatlakozni a május 23-ai szegedi eseményhez?
- Mert az itt megszerzett kilométereid a Lépjük meg! 2024 kihíváshoz is passzolnak
- Mert az idén 105 éves Szeged városi rangra emelkedését aktív mozgással tudod emlékezetessé tenni, olyan részét is fel tudod fedezni a napfény városának, amelyet mindennapjaid során nem biztos, hogy észre veszel
- Mert egy szuper közösség tagja lehetsz
Ha éppen nem érsz rá az említett időpontban, akkor se csüggedj, mert egy szuper app is segítségedre lehet, amelyet innen tudsz letölteni:
Szeged nevezetességei – Tematikus, sportturisztikai játékos tájékozódási program a belvárosban
Voltál már olyan helyzetben, hogy elutaztál egy szép városba hivatalos útra és nem volt időd megnézni a város nevezetességeit, mert egész nap tárgyaltál és utána menned kellett vissza? Viszont, ha szereted a mozgást és arra tudsz szakítani időt ezzel a térképpel és/vagy a MapRun mobil alkalmazással gyorsan a kellemest a hasznossal összekötve megnézheted Szeged nevezetességeit, vagy egyszerűen szeretnéd megismerni a sportágat, vagy Szegedet a tájékozódási futást akkor a korábban említett applikáció neked szól.
A tájékozódási futás két kiemelkedő sportolójával készítettünk interjút, akik meséltek választott mozgásukról, az applikációról és Szegedhez, illetve a Szegedi Tudományegyetemhez fűződő kapcsolatukról is.
Gera Tibor a Szegedi Tájfutó és Környezetvédő Egyesület elnöke és egyik edzője, mellette matematika-testnevelés szakos tanár. Két felnőtt gyermeke van. Jelenleg a Csonka János technikumban tanít. 1978-ban kezdte a tájfutást, volt I. osztályú versenyző. 1987-től edző a mai napig. Tanítványai közt számos válogatott versenyző van, köztök Ifjúsági Európa Bajnokok, Junior VB dobogósok. Több száz magyar Bajnokságot nyertek tanítványai. Négyszer volt az év edzője a tájfutók között. 10 éve utánpótlás szövetségi kapitány.
Hogyan kapcsolódik Ön az egyetemhez?
Matematika-testnevelés szakon végeztem, az akkor még Juhász Gyula Főiskolán, majd az SZTE-n végeztem el a közoktatás vezetői 2 éves egyetemi képzést. Mindkét gyermekem az SZTE-n végzett. Dr. Gera Tamás fiam jelenleg is az egyetemen dolgozik a lézer fizika tanszéken.
Kinek javasolja a tájfutást?
Mindenkinek, aki szereti a mozgást és szeret térképpel tájékozódni. Hiszen minden tájfutó pálya egy új élmény még, ha azonos terepen is zajlik. Azoknak is nagyon jó lehetőség, akik szeretik a természetet, hiszen alapvetően a tájfutás a természetben zajlik.
Milyen tagjai vannak az egyesületnek, kiket várnak?
Jelenleg 54 tagunk van a 8 évestől a 68 évesig, de zömében 11-15 éves fiatalok vannak többségben és járnak rendszeresen edzésre. Nagy hangsúlyt fektetünk a családok és a szülők bevonására, többen együtt versenyeznek gyermekeikkel, sok önkéntes segítséget kapunk a felnőtt sportolóktól és a szülőktől.
Hol és milyen formában találkozhatunk az egyesülettel?
Megtaláltok a facebookon és a honlapon.
Közös edzések hétfő, kedd, csütörtökön. Edzők: Gerber Csenge, 70-6373995, Bereczki Máté 30-9961145, Gera Tibor 70-3348367; E-mail: geratibi64@gmail.com
Takács Ágnes városgazdasági mérnök, rendszerszervező, munkája során dolgozott a Szegedi Tervező Vállalat Városrendezési Irodájában, majd a Somogyi-könyvtárban és végül egy digitális esélyteremtésért dolgozó regionális civil szervezetben, amely a régió teleházainak munkáját segíti. Két gyermek édesanyja és két unokája van, családjukban mindenki tájékozódási futó. 54 éve aktív sportoló. Volt 1974-ben országos ranglista vezető ifjúsági versenyző, ifjúsági és utánpótlás válogatott sportoló, Szeged város Jó tanuló, Jó Sportoló érdemérem I. helyezettje, majd felnőtt kategóriában kétszer váltóban ezüstérmes, majd 2021-ben szenior N65 kategóriában középtávon világbajnoki bronzérmes. Jelenleg, olyan innovatív projektekben vesz részt, amely általában kapcsolatban van az online kommunikációval, vagy a sporttal, turizmussal ilyen például a http://tisza.ertekek.hu/ , http://koros.ertekek.hu/, http://szegedi.ertekek.hu/, http://osportturizmus.ertekek.hu/, https://www.facebook.com/photo/?fbid=8345004022182071&set=pcb.8345004128848727
Milyen szerepe van az életedben a tájfutásnak?
A Tájékozódási futás életformámmá vált, a mai napig aktívan sportolok, versenyzek, kipróbáltam az éjszakai versenyszámokban való részvételt is, részt veszek a Szegedi Tájfutó és Környezetvédő Egyesület munkájában, mint önkéntes, leginkább civil szervezeti tanácsadással, forrásteremtéssel, versenyrendezéssel (versenyóvoda) foglalkozom és e projekt kapcsán belekóstoltam a térkép aktualizálási és pályatervezési folyamatokba is. Az elmúlt évben versenybírói képesítést is szereztem, most pedig részt veszek egy Flex-O fogyatékkal élők tájfutó sportját segítő Erasmus projektben is egyesületemet képviselve. Létrehozója és gondozója vagyok az első virtuális sportmúzeumnak: https://csongrad.tajfutomuzeum.hu/
Milyen ötletből és hogyan alakult ki a projekt?
Munkám során, sokszor kerültem külföldi tanulmányutakon vagy konferenciákon olyan helyzetbe, hogy nem volt módom megnézni a helyszín nevezetességeit, a futóedzést is szerettem volna beiktatni a rövid ott töltött ülőmunkát igénylő tartózkodásba. Így aztán a kellemest a hasznossal ötvözve futva néztem meg a várost, vagy a környéket. Egyedül Finnországban tapasztaltam azt, hogy bárhol térképpel is futhattam, hiszen az egész ország meg van jelenítve tájfutó térképen.
Másik indok az volt, hogy hogyan lehetne Szegeden vagy országosan is a tájékozódási futást népszerűsíteni, hiszen nagyon sokan végeznek ülőmunkát, sok fiatal kórosan elhízott. Eddig is kevesen tudtak, a GPS világában még inkább kevesebben tudnak önállóan és jól tájékozódni. A cél az, hogy ezeket a hiányosságokat játékos módon csökkentsük, kiépítve az együttműködést más szervezetekkel. Klubunk folyamatosan toboroz fiatalokat aktív sportolás céljából, ez a projekt lehetőség kapcsolatépítésre és együttműködésre az oktatási intézményekkel, méghozzá olyan módon, olyan eszközzel (a mobil telefonnal), amelynek kezelésében a célcsoportunk otthonosan mozog. A projekt segíti a helyi lakosokat lokálpatriótává nevelni, észre venni, hogy itt helyben milyen sok szép érték és látnivaló van, érdemes itt élni és dolgozni. A megvalósításhoz minden adottság megvolt, a MapRun rendszer és a kissé aktualizálásra szoruló Belváros tájfutó térképe is, jókor vagyunk, jó helyen és időben.
Kiknek javasolnád, hogy használják az applikációt?
Minden korosztálynak, helybélieknek és ideiglenesen itt tartózkodóknak is egyaránt, akik szeretnének mozogni, játszani és gyönyörködni Szeged városának látnivalóiban.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.