Az Alumni mentorprogram sikere, a 15 ciklus eredményeinek alapja a velünk együttműködő alumni mentorok támogató és iránymutató munkája, amellyel immáron 7 éve segítik a hallgatókat. Az SZTE Alma mater munkatársai továbbra is azért tevékenykednek, hogy minél széleskörűbbé és hatékonyabbá tegyék ezt a programot. A most indított „Mentorok Reflektorfényben” sorozat keretében szeretnénk bemutatni azokat a kiváló szakembereket, akik velünk együtt építik a Szegedi Tudományegyetem szakmai közösségét.
Paluska Péter jelenleg a Lufthansa Systems Hungária Kft. munkatársa Senior Data Engineer pozícióban. 2018 óta vesz részt az Alumni mentorprogramban. Sokszínű szakmai tapasztalatának és precizitásának köszönhetően számos hallgatónak segített az általános munkaerő-piaci jellemzők átbeszélésétől kezdve a szakdolgozati konzultáción át konkrét együttműködési projektek működtetéséig. Stabil jelenlétét és a hallgatók minőségi segítését „Kiváló Mentor” címmel értékeltük.
- Miért csatlakoztál az Alumni Mentorprogramhoz?
Tanulmányaim alatt egyéni úton szereztem gyakorlatot, a diplomaszerzést követően találkoztam először a programmal az EPAM-nál. Az EPAM csoportos céges mentorálással csatlakozott az Alumni mentorprogramhoz, így több kollégámtól is hallottam róla. Érdekelt a lehetőség, jónak gondoltam csatlakozni.
- Viszont te egyéni alumni mentorként csatlakoztál, pedig mindig erős cégek álltak a hátad mögött. Tudatos döntés volt?
Szerintem a csoportosan tartott előadások nem különböznek annyira az egyetemi oktatástól, csupán tartalmilag az adott cég technológiájához, céljaihoz illeszkednek. Nekem jobban tetszik az a rugalmasság és személyre szabottság, amit az egyéni mentorálási folyamat jelent. Persze mindegyiknek vannak előnyei, megférnek egymás mellett, én ez utóbbi érzem inkább magaménak. Személy szerint úgy gondolom, hogy ez a forma hasznosabb.
- Hogy néz ki nálad egy mentorálási folyamat?
Az együttműködés kereteit mindig együtt alakítjuk ki, inkább a rendszerességre fektetünk hangsúlyt. A tartalom mindig függ attól, hogy hol tart a hallgató a tanulmányaiban.
Aki nagyon az elején van, ott inkább az egyéb, általános infók kerülnek előtérbe. Beszélgetünk arról, hogyan néz ki az IT-s munkaerőpiac, milyen szakmai lehetőségek vannak, mert erről csak alig-alig mondanak dolgokat az egyetemen, miközben van vagy 40-50 félebetölthető pozíció. Ehhez kapcsolódóan sokszor előfordul, hogy az egyetemi tanmenethez adok tanácsot, hogy milyen nem kötelező tárgyakat érdemes felvenni adott pozícióhoz. Ugyanígy gyakori téma az interjúzás, vagy, hogy néz ki egy céges mindennap, mit csinálnak az emberek azon kívül, hogy kódolnak.
Aki már előrébb tart a tanulmányaiban, jobban képben van egy adott területtel, azzal belemehetünk szakmai dolgokba. Gyakran foglalkozunk egy-egy érdekesebb területtel, ami nem fér be az egyetemi alaptananyagba, mint pl. a mesterséges intelligencia, vagy akár egy-egy konkrét projektet is végig tudunk vinni. Például előfordult már, hogy szakdolgozatot segítettem írni.
- Hogyan érzed magad a programban?
Jól, köszönöm. :) Nyilván van már egy szakmai magabiztosságom, ezért már tudok bármikor segíteni a hallgatóknak elég sok mindenben a szakterületemen. Ráadásul jó embereket lehet megismerni, mert a programba általában olyan emberek jelentkeznek, akik tényleg akarnak is valamit. Megvan bennük az a csillogó tekintet, amivel lehet valamit kezdeni.
Alapból is szeretem csinálni a mentorálást, az összes cégnél is általában foglalkozom a pályakezdőkkel, és egy-két új ember megismerése hosszabb távon, akik érdemesek és érdekesek lehetnek, mindig jó dolog. Bár nagyom sok cég van Szegeden, de a munkatársak között gyakori a vándorlás és az átfedések, így egy közös nevezős kapcsolati háló, amit mondjuk kezelni lehet az Alma Mater oldalán is, hozzájárulhat az együttműködésekhez, kisebb nagyobb projektek létrejöttéhez.
Legyen Ön is Alumni Mentorunk, és az Alumni Mentor Klub tagja. A tagság nyitott mindenki számára. Bekapcsolódni az uniszegedalumni.com oldalon a "Szívesen Mentorálok" opció jelölésével, valamint az Alumni Mentor Klub csoporthoz történő csatlakozással lehetséges.
Ha hallgatóként lennének kérdéseid, jelentkezz az Alumni mentorprogramba! Részletek.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.