Amikor a könyv segít – beszélgetés az irodalomterápiáról Szabados Ágnessel és Dr. Papp-Zipernovszky Orsolyával

img_8271.jpg

Hogyan fejlesztheti önismeretünket az olvasás? Mi is az irodalomterápia és milyen problémák esetén lehet segítségünkre?  Az SZTE Alma Mater szervezésében, az Alumni Uni – Tudásműhely keretein belül többek közt ezekről a kérdésekről is beszélgetett Szabados Ágnes és Dr. Papp-Zipernovszky Orsolya szeptember 14-én a Campusban.

A beszélgetés során Dr. Papp-Zipernoszky Orsolya szakmai perspektívából engedett betekintést az irodalomterápia rejtelmeibe, különböző fogalmakat és megközelítéseket bemutatva, és olyan neves professzorok tanulmányaival és kutatásaival példázva, mint Irvin D. Yalom, akinek életművét sokan ismerik, olvassák hazánkban is. A szerzőhöz Szabados Ágnes is kötődik, aki a Nincs időm olvasni kihívás, azaz a NIOK keretein belül a második közös könyvnek választotta Yalom egyik legolvasottabb munkáját, A Schopenhauer-terápia c. könyvet, melyről az élő könyv kibeszélő a YouTube-on nézhető vissza.

img_7959.jpg

Szabados Ágnes emberek százait inspirálja olvasásra a Nincs Időm Olvasni Kihívás hatására minden hónapban, a változatos témákkal pedig olyan könyveket ismerhetünk meg, melyek komfortzónánkon kívül eshetnek – esetleg segíthetnek, terápiás módon, még ha eleinte észre sem vesszük ezt. Ági missziójának, az olvasás-népszerűsítésnek az alapja - saját elmondása szerint - a könyvek gyógyító ereje, az irodalomterápia, melynek hatására minden olvasó többé válhat, ahogyan olvasás közben egy újabb, a mű mögött álló „embert” ismerhet meg, rávetítve annak nézőpontját, tapasztalatait saját életére.

img_8062.jpg

 A két előadás jól egészítette ki egymást: míg Dr. Papp-Zipernoszky Orsolya az elméletet adta át kutatói tapasztalatokkal kiegészítve, addig Szabados Ágnes könnyedebb hangon szólt a közönséghez, mesélve az olvasás szeretetéről és a könyvek terápiás hatásáról. Egyetemi fogalmakkal élve olyan volt, mint egy előadás, amihez szeminárium párosult: amit az első körben megtanultunk, azt a második órán gyakorolhattuk.

A közönség nagyrésze, így jómagam is NIOK tagként érkeztünk az estre, így Szabados Ágnes előadása alatt többször is ismerősen csengtek az elhangzott könyvcímek, amelyeket korábban a csoport keretei között olvastunk. Ági elmondta, hogy az irodalomterápia tulajdonképpen a pszichológushoz járás előszobája is lehet – hiszen nem kapcsolódnak hozzá társadalmi megítéléséből fakadó negatív sztereotípiák, egy „könyvklubbot” látogatni ugyanis nem jár semmilyen megbélyegzéssel, ellentétben a pszichológusi rendelők felkeresésével.

img_8185.jpg

A két előadás utáni beszélgetés moderátoraként Gortva Tamás a témához pedagógiai perspektívákat is felvetett, majd a közönséggel kialakult párbeszéd során lehetőség nyílt kérdéseket feltenni, az irodalomterápia kulisszatitkaiba betekintést nyerni.

Egy eseménydús, aktív és nagyon hasznos előadás és beszélgetés kerekedett a Campus emeleti termében, amelyen rengeteg AHA-élménnyel gazdagodhattunk, megerősödve az irodalom fontosságának, gyógyító erejének hitében.

img_8131.jpg

 

Az előadáson felvétel készült, ami hamarosan elérhető az SZTE Alma Mater YouTube csatornáján és Facebook oldalán.

 

Bodnár Edmond írása

Kósa Boglárka fotói

 

A bejegyzés trackback címe:

https://sztealmamater.blog.hu/api/trackback/id/tr4916681184

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Leírás

Az SZTE Alma Mater, a Szegedi Tudományegyetem alumni szervezete legfőbb célkitűzésének tekinti, egy olyan közösséget építsen, amelyben az egyetem öregdiákjai a diplomaszerzést követően is kapcsolatban maradhatnak az intézménnyel és egymással. Az Alma Mater-tagok részesei lehetnek az egyetemi életnek, értesülhetnek az itt zajló fejlesztésekről, rendezvényekről, és egyedülálló kedvezményrendszert vehetnek igénybe. A szervezet alapvető célcsoportját képezik az egyetemi oktatók és dolgozók mellett azok a volt hallgatók, akik a Szegedi Tudományegyetemen tanultak, és itt szerezték meg diplomájukat.

Facebook oldaldoboz

süti beállítások módosítása