Alumni Uni - KönyvesTE - beszélgetés irodalomterápiáról és önismeretről – interjú Szabados Ágnessel

konyveste.png

Az Alumni Uni – Tudásműhely következő, KönyvesTE című alkalmának témája az önismeret és irodalomterápia, melynek kapcsán Szabados Ágnes és Dr. Papp-Zipernovszky Orsolya beszélgetnek szeptember 14-én 17 órakor a Campusban.

infoblokk_kedv_final_felso_cmyk_esza.jpg

„Hiszem, hogy az olvasás terápiának is kiváló. Szerintem ráadásul az egyik leghatékonyabb módja a személyiségfejlesztésnek” – vallja Szabados Ágnes, az RTL Klub híradósa, riporter, a Nincs Időm Olvasni Kihívás alapítója, irodalomterapeuta, a következő Alumni Uni – Tudásműhely előadás vendége. Szabados Ági Kiskunhalason nőtt fel, a Szegedi Tudományegyetemen kommunikáció és médiatudomány, majd politikatudomány szakokon tanult, a húszas évei közepén pedig már az RTL Klub képernyőjén szerepelt rendszeresen riporterként, majd hírolvasóként.

Gyakran mondjuk azt, hogy nincs időnk olvasni… a te életed nem mondható eseménytelennek, mégis rendszeresen veszel könyvet a kezedbe. Van esetleg valamilyen magad felé felállított szabály, ami segít abban, hogy minden nap olvass?

A Nincs Időm Olvasni Kihívással nem csak másokat, hanem magam is motiválom, és a visszajelzések is nagyon inspirálóan hatnak. Bár ma már a munkám része is az olvasás, természetesen vannak saját magam felé állított szabályok, amik segítenek –például az, hogy lefekvés előtt már mindig csak olvasok telefonnyomkodás helyett, illetve, hogy mindig van nálam egy könyv, amit a holtidőkben kézbe vehetek.

Nem lesz-e kötelesség az olvasás, ha a munkád része is egyben?

Számomra azért nem kötelesség, mert a havi közös könyv mindig olyan, amit egyébként is lenne kedvem olvasni – az, hogy a végén beszélgetünk is róla, még egy plusz inspiráció is. Illetve azért sincs nyomás, mert akkor sincs semmi, ha egy könyvet nem sikerül elolvasnom, hiszen nem verseny ez – általában csak akkor olvasok, ha érdekel az adott történet.

Mit adott neked az irodalomterápia?

Amikor rátaláltam az irodalomterápiára, azonnal éreztem, hogy foglalkozni szeretnék ezzel – hiszen hasonló ahhoz, amit már egyébként is régóta csinálok, hogy olvasok, és nagyon gyakran önismereti céllal választom ki a könyveket. Az irodalmon keresztül válaszokat találok a saját kérdéseimre, elakadásaimra, és arra gondoltam, hogy ezt nagyon szívesen megmutatnám másoknak is. Riporterként jól tudok kérdezni és figyelni, ami szintén fontos, ha irodalomterápiás csoportot vezet az ember. Mindezek miatt végeztem el a képzést, azóta pedig volt már jó pár csoportom és egészen elképesztő változásokat, fejlődést láthattam a résztvevőkön. Óriási élmény számomra ezt csinálni, nagyon feltölt.

Általában konkrét problémákkal érkeznek az emberek irodalomterápiás csoportba, vagy inkább általános önismereti céllal? Miért érdemes irodalomterápiára menni?

Inkább azt veszem észre, hogy az irodalomterápia előszobája annak, hogy valaki elkezdjen komolyabban is önismerettel foglalkozni. Nagyon sokan kíváncsiságból jönnek, magukkal kapcsolatos kérdéseik vannak. A csoportban tulajdonképpen az irodalom apropóján beszélgetünk bizonyos problémákról, és inkább általános személyiségfejlesztésről van itt szó, valamiféle elindulásról az önismeret útján.

Érdemes-e irodalomterápiára menni annak, aki nem szeret olvasni?

Járt már hozzám olyan is, aki nem szeretett olvasni, és neki is fantasztikus élmény volt a csoport. Azért nem problémás az sem, ha valakinek egyébként nem az olvasás a hobbija, mert egy-egy alkalmon az idő rövidsége miatt csupán egy novellát olvasunk el, nem egy regényt – bár egyébként inspirálóan tud hatni ez is, azok a résztvevők, akik nem szerettek olvasni, gyakran inspirációt kaptak, hogy további könyveket ragadjanak a kezükbe.

 

Ha a téma felkeltette érdeklődésed, gyere el szeptember 14-én 17 órára a Campus emeleti termébe és hallgasd meg élőben Dr. Papp-Zipernovszky Orsolya és Szabados Ágnes előadását az irodalomterápiáról és önismeretről. A belépés díjtalan, de regisztrációhoz kötött. Regisztrálni az alábbi linken lehetséges a „Regisztráció” gombra kattintva.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://sztealmamater.blog.hu/api/trackback/id/tr4216687670

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Leírás

Az SZTE Alma Mater, a Szegedi Tudományegyetem alumni szervezete legfőbb célkitűzésének tekinti, egy olyan közösséget építsen, amelyben az egyetem öregdiákjai a diplomaszerzést követően is kapcsolatban maradhatnak az intézménnyel és egymással. Az Alma Mater-tagok részesei lehetnek az egyetemi életnek, értesülhetnek az itt zajló fejlesztésekről, rendezvényekről, és egyedülálló kedvezményrendszert vehetnek igénybe. A szervezet alapvető célcsoportját képezik az egyetemi oktatók és dolgozók mellett azok a volt hallgatók, akik a Szegedi Tudományegyetemen tanultak, és itt szerezték meg diplomájukat.

Facebook oldaldoboz

süti beállítások módosítása