Az SZTE Alma Mater idén első alkalommal, online közvetítéssel tartotta meg az Alumni Uni – Tudásműhely rendezvényét, melyet mától a YouTube-on is el lehet érni. A klímaváltozásról, annak következményeiről és a lehetséges megoldásokról tartott előadást Dr. Gál Tamás egyetemi docens, és Csernus Dóra környezetvédelmi tanácsadó. Ezt követően Antal Évával, avagy a Vászonzsákoslány néven ismerté vált YouTube csatorna kezelőjével beszélgettek.
Dr. Gál Tamás városklímáról tartott előadásában megtudhattuk, hogy a klímaváltozás milyen, már ma is tapasztalható hatással van városainkra, és mindez milyen irányba fog változni a következő évek során. A társadalmi fejlődés lehetősége körülbelül tízezer évvel ezelőtt kezdődött, amikor az éghajlatban úgynevezett egyensúlyi állapot állt be. Ebből az állapotból az 1900-as évek második felétől fokozatosan kerül ki az éghajlatunk, és pár tíz év múlva véglegesen el is fog tűnni. Ez pedig jelentős változásokat fog eredményezni a mindennapi életünket tekintve. A két leginkább megfigyelhető és súlyos következményekkel járó jelenség a sarkvidéket borító rekordalacsony jégtakaró és a trópusi ciklonok erősödése. De mindez mit is fog okozni a mérsékelt övezetben? Egyre gyakoribbak és egyre hosszan tartóbbak lesznek az extrém hideg és extrém meleg hullámzások. Ennek hatását már ma is érzékelhetjük, elég, ha csak a zöldség-gyümölcs árakat megfigyeljük. A villámárvizek pedig a jövőben majdhogynem megszokottá válnak. Az előadásban Dr. Gál Tamás rámutat azokra a kulcsfontosságú aktusokra is, amelyeket mindenképpen meg kell tennünk a klímakatasztrófa elkerülése érdekében.
Csernus Dóra előadásában az egyéni, a kollektív és a nemzetközi felelősségvállalás kérdését tette előtérbe. Kinek a hibája, kinek a felelőssége és kinek kell változtatni? A kérdés sokkal összetettebb, mint gondolnánk. A legnagyobb problémát az üvegházhatású gázok kibocsátása jelenti. Azonban ez nem pusztán konkrét cégekhez, személyekhez vagy országokhoz köthető, ugyanis mi mindannyian hasznot húzunk a rendszerből. Mi tartjuk fent a szokásainkkal, és ezeket a szokásokat ugyan nehéz, de nem lehetetlen megváltoztatni. A felelősség mindenkié, nem csak a fejlődő országoké, és ezért mindenkinek tennie kell egy kicsit a változás érdekében. Amikor azt gondolnánk, hogy az, hogy szelektíven gyűjtjük a szemetet, vagy nem égetjük feleslegesen a villanyt, nem számít, jusson eszünkbe a mondat: „Egyedül kevés vagyok ahhoz, hogy változtassak” – mondta 7,5 milliárdember.
Az előadás megtekinthető a YouTube-on:
https://www.youtube.com/watch?v=gS3YwdbThfo
SZTEinfo: Császár Dorina
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.