2023. április 20-án rendezi meg az SZTE Alma Mater az Alumni Uni - Tudásműhely rendezvénysorozat következő, immár 20. előadását. Az előadás ingyenes, de regisztrációhoz kötött, amelyet az uniszegedalumni.com oldalon lehet megtenni, vagy a részvételi szándékot az almamater@szte.hu címre történő jelzéssel lehet kezdeményezni. Pattermann Kinga az Intuíció a gyakorlatban című könyv írója mutat gyakorlati példákat arra, hogy megérzéseinket hogyan tudjuk használni vizsgahelyzetben. Bóné Ágnes az önbizalomról és annak fejlesztéséről beszél. Moderálni Gortva Tamás fog, aki nem csak egyetemi és középiskolai tanár, hanem coach is. Az előadás előtt pár kérdést tettünk fel nekik.
1. Mikor hallgattál utoljára a megérzésedre?
Bóné Ágnes (B.Á.): Természetesen szoktam a megérzéseimre hallgatni, de most így nem tudnám megmondani, hogy mikor történt ez a legutóbb. Nem is a legutóbbi tapasztalatomat emelném itt ki, hanem inkább a legjelentősebbet, ami szerintem a legnagyobb hatást gyakorolta az életemre. 18 éves voltam, a 4. osztályt kezdtem a gimiben, amikor eldöntöttem, hogy most nem szeretnék párkapcsolatot a következő években, most elsődlegesen magamra és a tanulásra akarok koncentrálni. Ebben az időszakban kezdett el nekem udvarolni az egyik osztálytársam, és valamiért azt gondoltam, hogy érdemes lenne neki egy esélyt adni, mert nagyon jók voltak a megérzéseim vele kapcsolatban. A belső hangom azt mondta, hogy ne dobjam el őt magamtól. Ezért kb. egy hónap múlva össze is jöttem vele. Ez lassan 17 éve történt és azóta is egy párt alkotunk. Életem legjobb döntése volt, hogy akkor hallgattam a megérzésemre.
Gortva Tamás (G.T.): Nagyon gyakran támaszkodom a megérzéseimre, úgy a kutatásaim során, mint magánéletemben. A tények bizonyos fokú ismerete és összerendezése egy ponton csak ráérzéssel mozdítható tovább.
Pattermann Kinga (P.K.): Az intuíció az itt és most helyzetekre fókuszál, így nem volt kérdés, hogy elfogadom az SZTE Alma Mater felkérését.
2. Szerinted szükséges-e önbizalommal rendelkezni ahhoz, hogy a megérzéseinkre hallgassunk?
B.Á.: Azt gondolom, hogy az önbizalom segíthet abban, hogy a megérzéseinket felismerjük és tudatosan kezeljük. Hiszen ha valaki bizonytalan önmagában, a képességeiben, akkor bizonytalan a megérzéseit tekintve is.
G.T.: Az önbizalom minden esetben fontos. A megérzések tekintetében inkább önismeret és a magunkba vetett hit lehet fontosabb.
P.K.: Igen, mindenképpen.
3. Az intuíció tudatos kezelése fejlesztheti-e az önbizalmat véleményed szerint?
B.Á.: Természetesen igen. Ha figyelünk a belső hangunkra, a testünk által küldött jelekre, akkor az az önismeretünket erősíti. Az önismeret pedig elengedhetetlen ahhoz, hogy kialakítsuk és fenntartsuk az egészséges önbizalomszintet.
G.T.: A kettő elválaszthatatlan, ezért egyik fejlesztése önmagával húzza a másikat. Az intuícióalapú döntéshozatal szerencsés esetben megerősíti az önbizalmat, ugyanakkor kudarcos döntés után talán még nagyobb önismerete tehet szert az egyén. Az önismeret pedig a magabiztos cselekvés forrása.
P.K.: Határozottan igen a válaszom.
4. Miért javaslod, hogy a vizsgaidőszak előtt eljöjjenek erre a beszélgetésre a hallgatók?
B.Á.: Egyrészt azért, mert jól esik, feltölti az embert, ha tart egy kis szünetet a 0-24 órás tanulásban és egy teljesen más dologra fókuszál. Másrészt pedig azért, mert olyan eszközöket, módszereket ismerhetnek meg az önbizalom és az intuíció fejlesztése terén, amit már a soron következő vizsgaidőszakban is alkalmazni tudnak. Így képesek lesznek valóban a maximumot kihozni önmagukból és a vizsgaidőszakból.
G.T.: Vannak helyzetek, amikor csak egy-egy mondat ül bele az ember fülébe, amelybe aztán szalmaszálként kapaszkodhat nehéz helyzetben. Talán itt is hangzik el hasonló.
P.K.: Fontos, hogy a hallgatók is megértsék, és kipróbálják, hogyan használható az intuíció tanuláskor, koncentrációkor, vizsgahelyzetben. Megértsék és kipróbálják mikor hasznos az intuíciójukra hallgatni és mikor nem... Lehetőségük legyen átgondolni, hogy milyen életterületeken működnek a megérzéseik és hol nem... Inspiráló gondolatokat, javaslatokat kapjanak arra vonatkozólag,hogy hogyan és miért fejlesszék az intuitív intelligenciájukat.. Elvigyenek magukkal legalább egy olyan praktikus,használható gyakorlatot, ami hatékonyabbá teszi a felkészülést vizsgahelyzetekre, erősíti önbizalmukat...
Előadóink segítségével bízunk abban, hogy vizsgahelyzetben is Hozd a maximumot!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.