Az Alumni mentorprogram sikere, a 15 ciklus eredményeinek alapja a velünk együttműködő alumni mentorok támogató és iránymutató munkája, amellyel immáron 7 éve segítik a hallgatókat. Az SZTE Alma mater munkatársai továbbra is azért tevékenykednek, hogy minél széleskörűbbé és hatékonyabbá tegyék ezt a programot. A most indított „Mentorok Reflektorfényben” sorozat keretében szeretnénk bemutatni azokat a kiváló szakembereket, akik velünk együtt építik a Szegedi Tudományegyetem szakmai közösségét.
Dr. Sóki József biológus már több, mint három éve vesz részt az Alumni Mentorprogramban. Az SZTE volt hallgatója, mentorálási tevékenysége idén Kiváló Mentor címmel is elismerésre került, hiszen már 5 ciklus óta segíti a hozzá jelentkező hallgatókat. Mentorálási tapasztalatairól és élményeiről kérdeztük az alumnust.
Miért jelentkezett az Alumni Mentorprogramba mentornak?
Valamikor csak nézelődtem az egyetemi honlapon, akkor vettem észre a mentorálási lehetőséget. Visszaemlékeztem az első éveimre az egyetemen és arra gondoltam, hogy milyen jó is lett volna nekem is egy mentor. Így mindjárt azt éreztem, hogy biztos tudok segíteni a hallgatóknak, összehasonlítva az én első éveimmel, sokkal jobban tudjanak mozogni az egyetem életében.
Volt olyan személy az életében, akire példaképként tekint vagy tekintett akkor?
Igen, szerencsésnek mondhatom magam, mert az egyetemen volt több olyan ember is, akiket példaképnek tekintettem, akik támogattak. A genetika professzorom, a fizika oktatók és a szakdolgozati konzulensem az SZBK-ban. Ők segítettek abban, hogy hogyan végezzem a kutatómunkámat. Ezúton is köszönet nekik.
Az elmúlt évek alatt mentorként voltak emlékezetes mentorálási pillanatai, emlékei?
Az egyik ilyen, amikor már vége volt a mentorálásnak és az egyik volt mentoráltam visszajött hozzám, hogy tanácsot kérjen tőlem, ami próbára is tett engem, hogy hogyan oldjam meg a problémát. Ugyanis szakot akart váltani és úgy gondoltam, hogy ez egy nagyon nagy kérdés. Így azt tanácsoltam neki, hogy gondoljon bele, mit is szeretne elviekben és döntse el, hogy van-e ereje ezt elvégezni. Úgyhogy nem konkrét tanácsot adtam neki, hanem jó tanácsokat, hogy hogyan is gondolja át a helyzetét. És úgy tudom, hogy végül úgy döntött, hogy szakot vált, de biztos vagyok benne, hogy meg fogja állni a helyét. Ez volt az egyik, ami kiemelkedő. A jelenlegi mentoráltammal nagyon jó, bizalmas viszonyban vagyunk. Kölcsönös egymásra hatás és egymástól tanulás is jellemezheti a mentorálást, mint például esetemben jelenleg. Ez nagyon pozitív és jó visszajelzés, amiért hálás is vagyok. Ezeket tudnám kiemelni jó mentorálási pillanatoknak.
Mit üzenne a jövő alumni mentoroknak és hallgatóknak?
Próbáljanak a mentorok minél közvetlenebb viszonyt kialakítani a mentoráltakkal. Fontos, hogy a mentorok a szakmai beszélgetéseken túl is érdeklődjenek, hogy mi foglalkoztatja a hallgatókat mostanában. Talán meg tudják közösen oldani a felmerülő problémákat, talán tudnak hasznos tanáccsal élni, esetleg választ adni a kérdésekre. Ezt én minden találkozón meg szoktam kérdezni és alkalmazni.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.